دندانپزشکی به دلیل حساسیت بالا و اهمیتی که دارد، نیازمند داشتن برخی ویژگی‎ها و نکات‎ منحصر به فرد می‏باشد. در واقع هر شخصیتی نمی تواند، در نقش دندانپزشک قرار بگیرد و مستلزم وجود برخی ویژگی‎ها و شرایط خاصی است. یکی از نکاتی که در تمام فضاهاي مطب دندانپزشکی بايد رعایت شود، وجود پوشش سراميک و قابل شست و شو می‏باشد. همچنین صندلي دندان‌پزشکي نيز بايد پوشش‌هاي پلاستيکي قابل شست‌وشو داشته باشد.

داشتن چهار بخش مجزا برای هر مطب دندانپزشکی ضرورت دارد که عبارتند از:

اتاق انتظار بیماران

از آنجا که بیماران در یک رده سنی قرار نمی گیرند، لذا قرار گرفتن رده‎های سنی در کنار هم مشکل زا‎ می‏باشد. سالمندان نمی‎توانند سر و صداهای خردسالان را تحمل کنند. از این ایجاد دو اتاق انتظار مجزا ضروری به نظر‎ می‏رسد. در اتاق انتظار کودکان قرار دادن عروسک، اسباب بازی نیز‎ می‏تواند آنها را سرگرم کند تا از سر و صدا کردن بپرهیزند.

 سرویس بهداشتی

یکی از اصلی‎ترین بخش‎های هر مطبی و از جمله مطب دندانپزشکی، قسمت سرویس بهداشتی‎ می‏باشد که تمامی امکانات رفاهی از قبیل دستمال توالت، مایع دستشویی، آینه و … باید در آن قرار داده شود. توصیه‎ می‏شود تا سرويس بهداشتي جداگانه‌اي براي کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته شود.

 بخش پذیرش

مکانی که بیماران پذیرش‎ می‏شوند، باید مجزا از سایر قسمت‎های مطب باشد. قسمت پذيرش بايد به گونه ای باشد که در يک سمت مراجعان و در سمت ديگر کارکنان مطب قرار بگيرند و در عين حال مراجعه‌کنندگان بتوانند در حالت ايستاده، نشسته (مخصوص افراد ناتوان و کم‌توان جسمي) با کارکنان مطب صحبت کرده و فرم‌هاي لازم را پر کنند. همچنین براي منشي مطب که مسووليت پذيرش بيماران و بايگاني پرونده‌ها را بر عهده دارد نيز بايد فضاي مکان جداگانه ای در نظر گرفته شود.

 فضای درمانی

فضای درمانی شامل اتاق دندانپزشک، اتاق استريليزاسيون و لابراتوار‎ می‏باشد. در برخي از مطب‌هاي مدرن براي اينکه بيماران از شرايط استريليزه مطمئن شوند، يک اتاق استرليزه شيشه‌اي وسط کلينيک قرار‎ می‏دهند که تجهیزات دندانپزشکی در آن قرار‎ می‏گیرد. این امر موجب جلب اعتماد و اطمینان بیماران نسبت به نظم و رعایت بهداشت در مطب‎ می‏باشد.

تجهیزات مطب دندانپزشکی خوب

مطب دندانپزشکی باید از تمامی تجهیزات و امکانات روز دنیا برخودار باشد. این امکانات عبارتند از:

 

منبع : دنتال جاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *